Kako očistiti unutrašnjost perilice posuđa i učiniti je kao novom – Natulim savjeti!
Podijeli
Jeste li primijetili da vam posuđe i drugi kuhinjski pribor iz perilice izlaze s neugodnim mirisom? Ako vam se to dogodilo, to je zato što vaša perilica posuđa treba redovito čišćenje, a vaša to vapajem traži. Nije kasno da naučite kako je očistiti, a mi u Natulimu bit ćemo vaši saveznici da vas naučimo cijelom tom procesu.
Perilica posuđa neizostavan je kućanski aparat u vašem domu. Stoga, njezino temeljito čišćenje jamči nam pravilan rad i dulji vijek trajanja. Površinsko čišćenje vanjskog dijela nije dovoljno, potrebno je obratiti pažnju na unutarnji dio koji je ključan za ispravno funkcioniranje svega. Bitni dijelovi poput njezinih krakova, filtera, odvoda i unutarnjih vrata, skloni su nakupljanju ostataka koji s vremenom ometaju ciklus pranja uređaja.
Najbolje od svega je to što svoju perilicu posuđa možete očistiti s nekoliko proizvoda koje sigurno imate nadohvat ruke jer su za kućnu upotrebu. Bacimo se na posao, neka čišćenje počne!
Koraci za potpuno čišćenje perilice posuđa
Potpunim čišćenjem perilice posuđa spriječit ćemo neugodne mirise, začepljenja, nakupljanje ostataka, razmnožavanje bakterija, između ostalog. Zato je potrebno pravilno je oprati. U nastavku vam kažemo kako to učiniti:
Koraci za potpuno čišćenje perilice posuđa
-
Provjerite je li prazna: Prvo se pobrinite da je perilica posuđa prazna, to jest, bez tanjura ili drugog pribora koji bi mogli ometati proces čišćenja.
-
Uklonite košare i dodatke: Otvorite perilicu posuđa i izvadite gornju i donju košaru, te sve druge uklonjive dodatke koji se tamo nalaze, kao što je držač za čaše ili pribor za jelo koji neki modeli imaju.
-
Očistite filter: Uklonite filter; obično se nalazi na dnu perilice posuđa i vadi se okretanjem u smjeru suprotnom od kazaljke na satu. Operite ga vodom i tekućim sapunom po izboru. Ako je jako prljav, koristite četku s mekim vlaknima za uklanjanje preostalih ostataka. Kad završite s filterom, vratite ga u izvorni položaj.
-
Očistite krakove: Perilica posuđa ima krakove na gornjem i donjem dijelu; locirajte ih i pokušajte ih okretati kako biste bili sigurni da ih ništa ne ometa. Izvadite krakove i očistite ih tekućom vodom ili, ako je potrebno, blagim deterdžentom. Nakon sušenja, vratite ih na mjesto i provjerite da se normalno okreću.
-
Provjerite odvod: Potražite odvod u donjem dijelu perilice posuđa. Uklonite sav otpad koji se tamo nalazi. Ako ima začepljenja, koristite malu četkicu za zube i operite odvod toplom vodom kako biste olabavili sav otpad.
-
Pregledajte vrata: Pregledajte donja vrata u potrazi za mrljama i nakupljenom masnoćom. Vlaga krpom natopljenom tekućinom za pranje posuđa ili drugom otopinom za odmašćivanje očistite to područje.
-
Pokrenite ciklus samočišćenja: Sve perilice posuđa imaju ciklus samočišćenja; potrebno ga je pokrenuti nakon početnog čišćenja kako ne bi ostali tragovi tekućina koje ste koristili za čišćenje. Za bolji rezultat preporučuje se korištenje tableta za perilicu posuđa tijekom ovog ciklusa samočišćenja.
Iz iskustva preporučujemo i koristimo Natulim Eco tablete za perilicu posuđa 6 u 1 zbog njihove učinkovitosti u uklanjanju masnoće, efekta sjaja i brzog sušenja. Isprobajte ih za maksimalnu čistoću!
Nakon što završite svaki od ovih koraka, vaša perilica posuđa bit će spremna za učinkovit rad, izgledat će čisto i s obnovljenim mirisom. Ovaj postupak možete ponavljati svakih 15 dana ili svakog mjeseca, sve će ovisiti o tome koliko često koristite perilicu posuđa.
Čišćenje filtra perilice posuđa
Filter perilice posuđa ključan je dio drenažnog sustava, zadužen za zadržavanje ostataka, od najvećih do najmanjih. Ako se filter začepi, uređaj neće imati istu učinkovitost i može se čak oštetiti zbog dodatnog napora. Stoga je poznavanje načina čišćenja filtra perilice posuđa ključno za osiguravanje slobodnog protoka vode tijekom ciklusa pranja.
Objasnit ćemo vam kako očistiti filter s materijalima koje imate pri ruci:
-
Isključite uređaj: Prije nego što počnete s čišćenjem, provjerite je li perilica posuđa isključena i, što je najvažnije, odspojena s električne mreže. Vaša sigurnost je važna.
-
Pronađite filter: Da biste pronašli filter, morat ćete ukloniti gornje i donje košare. Obično se uvijek nalazi na dnu i vrlo blizu odvoda vode.
-
Izvadite ga: Vađenje filtera može se razlikovati ovisno o modelu vaše perilice posuđa. Možete potražiti priručnik za upotrebu uređaja da vam posluži kao vodič i izbjegnete pogreške.
-
Očistite vodom: Da biste započeli s čišćenjem filtera, stavite ga pod mlaz vode kako biste uklonili prljavštinu i druge nakupljene ostatke.
-
Uronite filter u vruću vodu: Ako ima nakupljene masnoće, idealno je ostaviti ga da se namače 15 do 20 minuta u vrućoj vodi s octom. To će pomoći u otpuštanju svih teško uklonjivih ostataka.
-
Iščetkajte cijeli filter: Ako ima duboko prianjajućih ostataka, koristite četku s mekim vlaknima da ih se riješite. Pobrinite se da očistite unutarnji i vanjski dio filtera kako bi bio potpuno čist.
-
Vratite filter i košare na svoje mjesto: Nakon što je filter čist i suh, vratite ga na svoje mjesto i provjerite je li pravilno postavljen prema priručniku. Stavite košare na njihovo mjesto.
-
Isprobajte perilicu posuđa: Nakon što ste potpuno čisti filter instalirali, uključite perilicu posuđa kako biste provjerili radi li normalno.
Najbolje održavanje filtra vaše perilice posuđa je prevencija. Preporučuje se da sav pribor koji stavljate u perilicu posuđa bude bez ostataka, kako bi se smanjila količina otpada koji ulazi u filter.
Čišćenje krakova perilice posuđa
Krakovi perilice posuđa, poznati i kao prskalice, zaduženi su za protok vode unutar perilice posuđa i obavljanje funkcije pranja pribora. Ti krakovi, pak, imaju rupice koje se zbog upotrebe znaju začepiti ostacima i masnoćom. Zato je njihovo čišćenje neophodno kako bi pravilno obavljale svoju funkciju. U nastavku vam pokazujemo kako očistiti krakove perilice posuđa:
Čišćenje krakova perilice posuđa
-
Otvorite perilicu posuđa: Nakon što je isključite iz struje, otvorite je i izvadite unutrašnje košare kako biste imali lak pristup donjim i gornjim krakovima.
-
Rastavite krakove: U većini modela perilica posuđa krakove je jednostavno rastaviti. Većina se izvlači pod pritiskom ili ima matice koje je potrebno otpustiti kako bi se cijeli dio izvadio.
-
Očistite ih: Ovisno o stanju kraka, prvo što trebate učiniti je oprati ih tekućom vodom. Za bolju dezinfekciju, ostavite ih da se namaču u posudi s vodom i octom u jednakim omjerima. To će osigurati uklanjanje bakterija, gljivica i čestica. Zapamtite da pranje mora biti temeljito jer krakovi imaju rupice u kojima se nakupljaju ostaci; po potrebi se poslužite spužvom kako bi bili besprijekorni.
-
Osušite: Kad završite s čišćenjem krakova i provjerite jesu li bez prljavštine, ostavite ih da se osuše.
-
Provjerite: Pazite da krakove sastavite i da savršeno funkcioniraju.
Krakovi su bitni rotirajući dijelovi za rad perilice posuđa; ako nisu u optimalnom stanju, vaše posuđe i drugi pribor neće se pravilno oprati. Znati ih očistiti spasit će vas od budućih problema.
Čišćenje odvoda perilice posuđa
Perilice posuđa ovise o vašoj njezi, a odvod je jedan od onih elemenata koji mogu biti prava glavobolja ako ga redovito ne čistite. Posuđe obično ima ostatke hrane i masnoće, koji se s vremenom nakupljaju u odvodu perilice posuđa i mogu uzrokovati začepljenja. Da biste se riješili svega toga, potrebno je obratiti pažnju na ove savjete za čišćenje odvoda perilice posuđa:
-
Isključite uređaj: Isključite ga iz struje kako biste izbjegli strujni udar.
-
Otvorite poklopac odvoda: Provjerite je li područje bez ostataka i, ako jest, riješite ih se.
-
Očistite odvod: U čašu stavite malo sode bikarbone i 3 dijela bijelog octa, nanesite smjesu u odvod i ostavite da djeluje najmanje 15 minuta. Za kraj, u odvod ulijte vruću vodu. Ovaj korak možete ponavljati koliko god puta je potrebno dok odvod perilice posuđa ne bude potpuno čist.
Odvod perilice posuđa jedno je od područja gdje se najviše nakupljaju ostaci, a zbog njegovog položaja zanemarujemo ga. Pokušajte ga povremeno provjeravati kako biste izbjegli začepljenja.
Kako očistiti unutrašnja vrata
Jedan od dijelova perilice posuđa čije čišćenje najčešće zanemarujemo su unutrašnja vrata. Iako nije potrebno to raditi svakodnevno, posvećujući im nekoliko minuta jednom tjedno, održavat ćete ih čistima. Osim toga, spriječit ćete nakupljanje masnoće i stvaranje neugodnih mirisa. Ovako trebate čistiti unutrašnja vrata perilice posuđa:
-
Koristite vlažnu krpu: Čistom krpom navlaženom vodom i bijelim octom, prebrišite gume na vratima. Ako ima teško uklonjivih ostataka, koristite meku spužvu za ribanje tog područja.
-
Očistite unutrašnju stranu vrata: Na ovom se području obično stvara plijesan, pa će čišćenje čistom krpom i sapunom pomoći u njenom uklanjanju. Obratite pažnju na dijelove gdje se para nakuplja, kao što su kutovi.
-
Uključite perilicu posuđa: Kako biste izbjegli ostatke tekućina koje ste koristili za čišćenje unutrašnjih vrata, aktivirajte ciklus pranja, bilo samo vodom ili sredstvom za čišćenje perilice posuđa.
-
Ostavite vrata perilice posuđa otvorena: Kada završite s čišćenjem unutrašnjih vrata, ne zaboravite ostaviti uređaj otvorenim nekoliko minuta kako bi se potpuno osušio. Nakupljanje vlage s vremenom uzrokuje plijesan i neugodne mirise.
-
Držite vrata otvorena: Nakon svakog ciklusa pranja, ostavite vrata perilice posuđa odškrinuta kako bi se pravilno osušila i prozračila. To će pomoći u sprječavanju nakupljanja vlage i neugodnih mirisa.
Slijedeći ove savjete, ne samo da ćete unutrašnja vrata ostaviti blistavima, već ćete i zaštititi svoju perilicu posuđa od neugodnih mirisa.
Automatsko čišćenje unutrašnjosti perilice posuđa Natulim Eco tabletama
Želite li očistiti unutrašnjost svoje perilice posuđa na jednostavan i praktičan način? S Natulim Eco tabletama imat ćete idealnog saveznika za ovaj zadatak. One ne nude samo besprijekorno pranje, uklanjanje masnoće i sjaj, već i brinu o okolišu. Njihova formula je bez konzervansa i aditiva. Također, imaju miris koji jamči maksimalnu čistoću i sigurnost.
Más allá de proteger tu lavavajillas, también le aportará brillo al acero inoxidable, descalcifica y ofrece un efecto secado extra. ¡Es una verdadera experiencia!
¿Cómo se usan las Eco Pastillas Natulim?
Con una sola pastilla podrás dejar reluciente tu lavavajillas. Estos son los pasos:
- Introduce la pastilla entera en el cajetín.
- ¡No hace falta añadir más productos!
- Usa tu programa de lavado habitual. Si no llenas el lavavajillas, usa el programa media carga.
- ¡Listo! Vajilla impecable.
Con todas las ventajas que representan las Eco Pastillas Natulim es imposible resistirse a usarlas. Pruébalas y mantén tu lavavajillas impecable.
¡Ya no más lavavajillas sucio y con malos olores!
Todos los electrodomésticos ameritan de un mantenimiento para que funcionen de la mejor manera. El lavavajillas no es una excepción, a partir de ahora conoces cómo limpiar cada una de sus partes y no te tomará tanto tiempo. En especial, si utilizas las Eco Pastillas Natulim que fueron creadas para hacernos esta tarea más sencilla. ¡Si deseas descubrir más trucos y consejos sobre limpieza sostenible, visita nuestro blog!