Kako očistiti perilicu posuđa prirodnim sredstvima (ocat i soda bikarbona)


Vrijeme je za čišćenje perilice posuđa, a ne znate koje proizvode koristiti? Ne brinite! Predstavljamo vam metodu uobičajenu u mnogim kućanstvima, a to je korištenje bijelog octa i sode bikarbone. Ova dva sastojka čine savršenu mješavinu koja ima dezinfekcijska svojstva, uklanja masnoću i neugodan miris iz unutrašnjosti perilice posuđa.

vinagre y bicarbonato para limpiar lavavajillas


Nemojte čekati da se pojave znakovi da vaša perilica posuđa više ne može podnijeti toliku prljavštinu. Vaša perilica posuđa treba povremena čišćenja, a rješenje vam je vrlo blizu u smočnici: bijeli ocat i soda bikarbona. Uzmite papir i olovku i naučite kako očistiti svoju perilicu posuđa domaćim proizvodima! Evo što trebate učiniti!


 

Kako očistiti perilicu posuđa octom i sodom bikarbonom

 

Čišćenje domaćim proizvodima učinkovita je i jeftina opcija. Ne samo da pomaže u uklanjanju nečistoća, već i kamenca i masnoće koji se na kraju nakupljaju i začepljuju određene dijelove perilice posuđa. U nastavku vas učimo kako koristiti ove domaće sastojke za unutarnje čišćenje vaše perilice posuđa:

  1. Prvo što trebate učiniti je isključiti i isprazniti perilicu posuđa od svih tanjura ili pribora koji su unutra.

  2. Ulijte tri šalice bijelog octa u unutrašnjost uređaja.

  3. U pretinac za deterdžent stavite 3 žlice sode bikarbone. I programirajte normalan ciklus pranja.

  4. Nakon završetka ciklusa pranja, imat ćete potpuno čistu perilicu posuđa, bez neugodnih mirisa.

  5. Čistom krpom osušite unutrašnjost perilice posuđa kako biste uklonili sve ostatke.

Kao što smo već spomenuli, svojstva svakog proizvoda su neusporediva. Ocat će se pobrinuti za neugodan miris i uklanjanje bakterija. Dok će soda bikarbona ukloniti prljavštinu općenito. Zajedno su savršen saveznik za unutarnje čišćenje vaše perilice posuđa.


 

Ručno čišćenje unutrašnjosti perilice posuđa

 

Postoje područja perilice posuđa do kojih voda ne dopire tijekom uobičajenog ciklusa pranja, pa je ručno čišćenje jedina opcija za rješavanje tih teško dostupnih područja. Slijedite preporuke koje ćemo vam dati u nastavku o tome kako temeljito očistiti unutrašnjost perilice posuđa:

  1. Isključite uređaj: Prije početka čišćenja provjerite je li perilica posuđa isključena i odspojena s električne mreže.

  2. Sakupite ostatke: Uklonite rešetke i police koje se nalaze unutar uređaja. Operite ih toplom vodom i blagim deterdžentom kako biste se riješili svih ostataka.

  3. Pomiješajte ocat i sodu bikarbonu: U posudi pomiješajte šalicu octa i šalicu sode bikarbone i dobit ćete pastu.

  4. Nanesite smjesu: Na prljava područja unutar perilice posuđa nanesite pastu od octa sa sodom bikarbonom. Posebno na područja poput zidova, guma i vrata. To su mjesta na kojima se najviše nakuplja masnoća i plijesan nastali zbog vlage.

  5. Ostavite da djeluje: Nakon nanošenja paste na sva željena područja, ostavite je da djeluje najmanje 15 minuta. Za to vrijeme ocat i soda bikarbona pobrinut će se za otapanje svih ostataka i dezinficirat će sve, oslobađajući vas neugodnih mirisa.

  6. Očistite: Uz pomoć čiste vlažne krpe ili spužve, nježno istrljajte područja na koja ste nanijeli smjesu i potpuno uklonite prljavštinu.

  7. Isperite: Ovaj korak je važan, ovdje se unutrašnjost perilice posuđa mora isprati vrućom vodom. Na taj način osiguravate da ste uklonili sve ostatke smjese koju ste napravili sa sodom bikarbonom i octom.

  8. Sastavite perilicu posuđa: Vratite rešetke i police koje ste uklonili na svoje mjesto.

  9. Ostavite da se osuši: Na kraju, ostavite vrata perilice posuđa otvorena kako bi se potpuno osušila.

Među najučinkovitijim prirodnim sredstvima za čišćenje koje imamo kod kuće su soda bikarbona i bijeli ocat. Oni će bez puno truda učiniti unutrašnjost vaše perilice posuđa blistavom. Moći ćete očistiti mnoštvo stvari, od hladnjaka, mikrovalne pećnice, između ostalih uređaja.


 

Automatsko čišćenje unutrašnjosti perilice posuđa octom

 

Bijeli ocat uvijek će figurirati kao proizvod koji vam može puno pomoći u poslovima čišćenja. Tu je slavu stekao s pravom, zahvaljujući svojim antimikrobnim svojstvima. Stoga djeluje kao prirodno dezinfekcijsko sredstvo, savršeno za uklanjanje neugodnih mirisa. A ako se radi o automatskom čišćenju unutrašnjosti perilice posuđa, nastavite čitati i otkrijte kako ga koristiti:

  1. Izvadite sve tanjure i pribor iz perilice posuđa, isključite je i odspojite s električne mreže.

  2. Ulijte 1 ili 2 šalice octa tamo gdje redovito stavljate tabletu sapuna i zatvorite pretinac. Važno je dobro zatvoriti kako tekućina ne bi iscurila iz tog područja.

  3. Podesite program ciklusa pranja na najvišu temperaturu. Na taj će se način ocat moći proširiti po cijelom uređaju.

  4. Kada ciklus pranja završi, otvorite poklopac.

  5. Uzmite čistu krpu i prođite njome po cijeloj unutrašnjosti perilice posuđa. Ne zanemarujući nijedno područje kako bi ostalo potpuno čisto.

Ovaj posljednji korak ciklusa pranja možete ponoviti, ali bez ikakvog proizvoda, to služi za ispiranje stroja i sprječavanje da ocat ostane unutra. I ponovno osušite čistom krpom.

Ukratko, ocat je ekonomično i praktično rješenje ako želite održavati perilicu posuđa čistom. Njegova upotreba nije ograničena samo na začinjavanje jela, već je i savršen pratilac za rutine čišćenja i dezinfekcije. Držite bocu octa pri ruci i koristite je za dezinfekciju i uklanjanje neugodnih mirisa.


 

Čišćenje krakova perilice posuđa octom i sodom bikarbonom

 

Krakovi perilice posuđa su rotirajući dijelovi koji se karakteriziraju nakupljanjem masnoće i prljavštine. Njihovo čišćenje mora biti redovito jer o njima ovisi protok vode kroz cijelu perilicu posuđa. Ako su začepljeni zbog nedostatka čišćenja, neće moći obavljati svoju funkciju prskanja i vaše će posuđe ostati prljavo. Objašnjavamo vam kako očistiti krakove octom i sodom bikarbonom:

  1. Ispraznite perilicu posuđa: Nakon što je isključite, ispraznite perilicu posuđa. Pazite da izvadite sve tanjure i posuđe koje je unutra. Osim toga, izvadite i police i rešetke.

  2. Pronađite krakove: Krakovi ili raspršivači nalaze se jedan na gornjoj, a drugi na donjoj strani. Ovisno o modelu vašeg uređaja, moći ćete ih potpuno izvaditi ili ne. U svakom slučaju, oslonite se na priručnik koji dolazi uz vaš uređaj i znat ćete kako bez problema izvaditi krakove.

  3. Uklonite ostatke: Uklonite ostatke koji se mogu nalaziti na krakovima i u njihovim rupicama. Možete ih staviti pod mlaz tekuće vode kako biste lako uklonili otpad.

  4. Potopite ih: Ako imaju puno nakupljene masnoće, ostavite ih da se namaču u vrućoj vodi i sapunu. Nakon nekoliko minuta ta će se prianjajuća masnoća otopiti. Zatim ih osušite.

  5. Pomiješajte sodu bikarbonu s octom: U posudi pomiješajte šalicu octa sa šalicom sode bikarbone. Tu smjesu nanesite na već suhe krakove i ostavite da djeluje 15 do 20 minuta. Spužvom ćete ukloniti sve ostatke masnoće ili kamenca koji se nalaze na tim dijelovima.

  6. Osušite: Ostavite ih da se potpuno osuše i provjerite jesu li potpuno čisti, ako ima ostataka, ponovite postupak sa sodom bikarbonom i octom.

Preporučuje se čišćenje krakova svakih 6 mjeseci, ali to ovisi i o tome koliko često koristite perilicu posuđa. Ne zaboravite nanijeti sodu bikarbonu i ocat kako bi vaši krakovi bili bez masnoće, dezinficirani i ponovno blistali.

Ipak, ako želite drugu opciju čišćenja koja je ekološki prihvatljiva, možete koristiti Natulim Eco tablete za perilicu posuđa 6 u 1. Sa samo jednom tabletom postići ćete izvrsne rezultate. Pružit će vam: sjaj, zaštitu, dodatno sušenje i vaša će perilica posuđa biti bez masnoće. Uživajte u potpunoj čistoći!


 

Čišćenje odvoda perilice posuđa octom i sodom bikarbonom

 

Odvod je jedan od onih elemenata u perilici posuđa koje zanemarujemo, a zahtijevaju poseban tretman kako bi se izbjegle začepljenja. Količina otpadaka i ostataka koji svakodnevno prolaze kroz njega je impresivna. Najbolje je to što vam nisu potrebni kemijski proizvodi da biste ga održavali čistim, dovoljno je ocat i soda bikarbona da ga održavate slobodnim i u punoj funkciji. Uzmite papir i olovku i zapišite svaki korak kako ne biste propustili nijedan detalj!

  1. Isključite perilicu posuđa i potpuno je ispraznite. Mora biti bez rešetki i polica kako biste mogli mirno pristupiti odvodu.

  2. Otvorite poklopac odvoda i očistite filtar mlazom tekuće vode. Oslobodite ga svih otpadaka i čestica koje može imati.

  3. Prvo ulijte vruću vodu kako biste uklonili slojeve masnoće koji bi mogli začepljivati cijevi.

  4. U čaši ili šalici pripremite mješavinu jednog dijela sode bikarbone s tri dijela octa. Ulijte je u odvod i ostavite da djeluje otprilike 20 minuta.

  5. Isprobajte perilicu posuđa kako biste provjerili je li sve u redu i je li odvod čist. Postavite filtere i uključite perilicu posuđa na kratki ciklus, koji obično imaju najvišu temperaturu.

  6. Kada ciklus završi, ostavite vrata perilice posuđa otvorena kako bi se osušila i izbjegla nakupljanje vlage.

Poštedite se straha i poziva vodoinstalateru te održavajte odvod svoje perilice posuđa čistim. Prevencija je ključna kako bi se spriječilo začepljenje odvoda naše perilice posuđa. S ovim domaćim proizvodima ne samo da ćemo spasiti našu kuhinju od mogućih poplava i neugodnih mirisa, već ćemo i brinuti o okolišu.

Sredstva za čišćenje cijevi i odvoda vrlo su toksična, kako za okoliš tako i za nas ljude. Uvijek imajte na umu sodu bikarbonu i bijeli ocat kao naše prirodne saveznike za čišćenje odvoda.


 

Ocat i soda bikarbona: Domaći proizvodi koji će očistiti vašu perilicu posuđa

 

Možemo platiti vrlo visoku cijenu ako ne čistimo perilicu posuđa kako treba. Ne radi se samo o neugodnim mirisima ili prljavom posuđu, već i o tome da će uređaj smanjiti svoje performanse i može se oštetiti. Sigurno nabavka nove perilice posuđa nije u vašem proračunu. Stoga je vrijeme da joj posvetite pažnju koju zaslužuje.

Ocat i soda bikarbona su domaći proizvodi koji se nalaze u svakom domu, a mnogi od nas ne znaju njihova svojstva. Stoga ne oklijevajte očistiti svoju perilicu posuđa s njima, svaki je dio važan jer obavlja specifičnu funkciju. Ne zanemarujte čišćenje, planirajte održavanje svog uređaja i održavajte ga blistavim.

Kako biste bili informirani o svim savjetima i trikovima koje vam nudimo o čišćenju, svakako posjetite blog Natulima.

Natrag na blog